AMBULANCE NODE - CZECH REPUBLIC

ZDRAVOTNICKÁ POHOTOVOSTNÍ SLUŽBA

ZPS je zřizována skupinou Ambulance Node - Czech Republic, jako samostatný organizační celek s celorepublikovou působností. Poskytuje služby odborné první pomoci, přednemocniční neodkladné péče a urgentní přepravy. 

Cukry a tekutiny při vytrvalostních akcích

Ono se snadno řekne, cukry a hodně pít. To je však velmi obecné tvrzení a jestli to neuděláme správně, kolaps si můžeme i naopak urychlit. 

Na přednáškách přirovnávám náš organismus k městu. Představme si buňky v těle, jako jednotlivé domácnosti ve městě. Někde na okraji města pak stojí elektrárna s dostatkem paliva (uhlí, voda, vítr...), která vyrábí energii. Elektrárna sice může vyrobit kolik energie chce, ale bylo by to k ničemu, kdyby městem nebylo rozvedeno vysoké napětí.

Stejně to funguje i v těle. Naší lektrárnou jsou játra, palivem cukry. Mohli bychom mít zmetabolizováno spoustu energie, ale bylo by to úplně k ničemu, kdyby nedokázala tělem proudit. Místo vysokého napětí máme v těle elektrolyt. To je tekutina s elektricky nabitými částicemi (ionty), která dokáže vést el. napětí. Tedy dovést potřebnou energii až k buňkám. 

V zásadě máme elektrolyty dva. Jedna taková tekutina se nachází uvnitř každé buňky (tzv. vnitrobuněčná), kde je hlavním iontem draslík. Prostor mezi buňkami vyplňuje mezibuněčná tekutina, kde je hlavním iontem Sodík. 

Při zvýšené námaze, kdy buňky potřebují více kyslíku, se zrychluje a prohlubuje dýchání a zrychluje se i krevní oběh. Tělo se začne ochlazovat pocením. A asi jsme měli všichni možnost pocítit, že pot je slaný. Většinu potu totiž tvoří i mezibuněčný elektrolyt. Tělo tak ztrácí el. potenciál a organismus kolabuje. Nastává bezvědomí a smrt. 

Často na závodech slýchávám, že nejlepší na žízeň je "čistá" voda. Opak je však pravdou. Představme si, že jsme úplně vyčerpaní a žízniví. Kdybychom pomyslně přelili zbytek našeho elektrolytu do nádoby a přilili k němu jen vodu, co se stane? Poměr sodíku se ještě více sníží. Nástup kolapsu se tak jen urychlí. Proto by při vysoké námaze měli být tekutiny doplňovány výhradně iontovými nápoji. Voda v kelímcích při vytrvalostních závodech by měla sloužit vyhradně k polévání - ochlazovaní. 

Se ztrátou tekutin je samozřejmě spojeno více dějů v těle. Např. krev houstne. Přitom naopak potřebujeme krev řidší, aby prokrvení pracujících tkání bylo kvalitnější. Krev ztrácí i objem, tím klesá tlak. Tělo na to reaguje neustálým zvyšováním pulsu.... 

JK2020

Bezpečnostní standardy pro pořadatele letních sportovních, kulturnich a společenských akcí 2019

Jak jsou zdravotní asistence ošetřeny legislativně, koho osolovit, na co si dát pozor, včetně bezpečnostních standardů MV ke stažení v tomto článku.

Proč nemáme žluté krabice?

Proč nemáme velké sanitní vozy a jaké vozy vlastně používáme. Jaké jsou jejich přednosti, vybavení a posádky? ...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rychlý kontakt