AMBULANCE NODE - CZECH REPUBLIC

ŠKOLICÍ A VÝCVIKOVÉ ZAŘÍZENÍ

akreditované vzdělávací zařízení pro výuku a výcvik osob v oblasti Předlékařské péče a záchrany osob v ohrožení života a zdraví. 

DÝCHAT vs. NEDÝCHAT

Zemská atmosféra a dýchání je jednou z podmínek života na Zemi. A proto je dýchání z plic do plic stále nedílnou součástí úspěšné záchrany života. 

Od základu

Lidské tělo je tvořeno z asi 50 - 75 bilonů buněk. Ty neustále odumírají a vznikají nové. Tkáně se tak regenerují. Každá buňka však potřebuje ke svému životu kyslík. Proto je důležité, aby tělm neustále kolovala okysličená krev. Krev se okysličuje v plicích, které kyslík odfiltrují ze vzduchu.  

Jak mile je zastvaneo dýchaní (dušení, tonutí, anafylaxe, zapadlý jazyk...) nebo krevní oběh (infarkt a jiné poruchy oběhu, masivní krvácení...) začnou buňky bez kyslíku hromadně odumírat.

Pokud je pomoc poskytnuta bez prodlevy, dokáže tělo pravě diky buněčné obnově nahradit odumřelé buňky novými. Pokud je ale velká prodleva mezi zástavou a obnovením oběhu okysličené krve veliká, může stává se velké množství odumřelých buňěk pro tělo svou vlastní infekcí neboli otravou. Což je ale až ten druhotný problém.

V mozku je všechno jinak

Mozek schopnost regenerace nemá. Neurony jednou vzniknou a máme je na celý život. Pokud některý z nich odumře, žádný ho nenahradí. Mozek obsahuje 80 - 100 miliard neuronů na jejichž okysličení je potřeba 15-20 % kolující krve. Bez přísunu kyslíků odumírájí neuronu rychlostí 1 900 000 n/min. A pokud není přísun kyslíku co nejdříve obnoven, stavá s z člověka se zdravotním problémem člověk mentálně postižený. 

Jedině laik

I přesto, že Česká republika má jeden z nejlepších záchranných systému na světě, nemůže být záchranná služba na místě "v čas". Tuto "bitvu z časem" může vyhrát jedině laik (Tj. přítomný kamarád, kolega, kolemjdoucí, kdokoliv...). Aby se z člověka postiženého zástavou krevního oběhu nebo dýchání, nestal člověk s trvalým poškozením na mozku, je třeba začít s KPR (kardio-pulmonální resuscitace) a volat linku 155.

Resuscitace není řešením samotného problému. Ten ať si zjistí a řeší záchranáři a lékaři. Úkolem laika je stlačovat hrudník, abychom nahradili činost srdce a rozpumpovali krev, a čas od času dostali do plic nějaký vzduch, aby ta krev byla okysličená. 

Mnoho instruktorů cpe do laické pomoci mnoho pravidel a ruzných pouček: "resuscitace 30 : 2, ale u dětí 15 : 2, u kojenců ještě 3-5 : 1, ale u dětí a tonoucích 5 vdechů na úvod, rychlostí 100 stlačení / min. atd..." Upřímně, jako laik bych za půl roku stejně nevěděl jak a měl strach, že to udělám špatně.

A víte co? Ono je to úplně jedno! Srdce nemé žádné počítadlo. Nepozná kolikrát ho zmáčknete. Jestli to uděláte za minutu 100x, 120x nebo 60x. Když jsme v klidu máme puls okolo 60, když sportujeme tak jsme na 130 i více. Ani plíce nemají žádný průtokoměr. Pravidla říkají to, co je nejlepší, ale to neznamená, že vše ostatní je špatně. Na rovinu, když někdo nedýchá a nepracuje mu srdíčko..., tam už není co pos..kazit, zde můžeme jenom získat. A principem KPR není nic jiného, než do něj dostat vzduch a okysličenou krev napumpovat do mozku. 

Jak vzniklo NEDÝCHAT?

Bylo a je mnoho případů, kdy laici nechtějí poskytnout "první pomoc" z obavy, že by do někoho cizího měli dýchat. Ať už mělo jít o osbní blok, nebo strach z nějaké asi nevylečitelné nemoci. Proto část odborné veřejnosti pustila do světa info "Dýchat tedy nemusíš, pokud ti to vadí, ale alespoň stlačuj hrudník". Což by do jisté míry mohlo snížit počet případů, kdy PP před příjezdem ZZS nebyla poskytnuta vůbec. Ale jakýmsi efektem tiché pošty se z "dychat nemusíš (když ti to vadí)" stalo "nedýchej" až dokonce "dýchat nesmíš - je to špatně".

Tedy se nyní laickou veřejností šíří kontraproduktivní informace a laik, který by doposut byl ochotnen do člověka dýchnout a kyslík z vdechnutého vzduchu dopracoval do mozku, nyní v myšlence, že je to špatně dychat nebude. A to je teprve špatně. 

Na rovinu, ke komu se jako laik kdy dostanu? Z pravidla to budou mí rodiče, děti, kamarád nebo kolega v práci a unikoho z nich nevsadil poškození mozku a bezváháni bych do resuscitace zapojil i dýchání. A pokud to bude cizí člověk, všude jsou lékarničky, na každém pracovišti, úřadě, veřejném místě v obchodě, v každém autě je lékarnička a ve všech je dýchací maska nebo rouška. Jen si o ni říct!

Laici, Je to na Vás!

Pokud jste laik a máte osobní blok v dýchání do cizího člověka, masírujte alespoň hrudník a volejte 155. Pokud Vám však nic nebrání, vždy dýchejte. Jak na to, narepoval známý slovenský raper SEPAR. Jakmile je vzduch v plicích, stačí už jen okysličenou krev rozpumpovat do těla.

Pro školené zachránce se nic nemění!

KPR je KPR! Nikoliv KR!

K tomuto tématu se vyjádřil pan MUDr. Jiří Knor Ph. D., ředitel Zdravotnické záchranné služby SČK, v reakci na článek MF Dnes z 22. 11. 2019, zde: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2788622707836174&id=1006624739369322

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Postup KPR narepoval Separ

Z blogu

Jak na zapadlý jazyk

Proč jazyk zapadá a jak to hravě vyřešit? ....