AMBULANCE NODE - CZECH REPUBLIC

ŠKOLICÍ A VÝCVIKOVÉ ZAŘÍZENÍ

akreditované vzdělávací zařízení pro výuku a výcvik osob v oblasti Předlékařské péče a záchrany osob v ohrožení života a zdraví. 

DÝCHAT vs. NEDÝCHAT

Zemská atmosféra a dýchání je jednou z podmínek života na Zemi. A proto je dýchání z plic do plic stále nedílnou součástí úspěšné záchrany života. 

Od základu

Asi každý ví, že tělo je tvořeno z buněk. Ty neustále odumírají a vznikají. Tkáně se tak regenerují. Každá buňka však potřebuje ke svému životu kyslík, resp. okysličenou krev. Člověk proto potřebuje ke svému životu vzduch v plicích. Jeli krevní oběh zastaven nebo krev nenese kyslík, buňky hromadně odumírají.

Pokud se podaří včas obnovit oběh okysličené krve, tak díky právě buněčnému cyklu, dokáží tkáně poměrně rychle regenerovat a vrátit se do normálu. 

V mozku je všechno jinak

Mozek tuto schopnost nemá. Neurony jednou vzniknou a máme je na celý život. Pokud některý z nich odumře, žádný ho nenahradí. Proto jediným našim soupeřem při záchraně života, je čas. Čas, po který tělem nekoluje okysličená krev. U dospělých osob pak mozková tkáň odumírá už zhruba po 4 min. U dětí ještě dříve. U malých dětí okolo jedné minuty!

Jedině laik

I přesto, že Česká republika má jeden z nejlepších záchranných systému na světě, nemůže být záchranná služba v takovém čase na místě. Tuto "bitvu z časem" může vyhrát jedině laik (Tj. přítomný kamarád, kolega, kolemjdoucí, kdokoliv...). Aby se z člověka postiženého zástavou krevního oběhu nebo dýchání, nestal člověk s trvalým poškozením na mozku, je třeba začít s KPR (kardio-pulmonální resuscitace) a volat linku 155.

Osobní blok

Je však mnoho případů, kdy laici nechtěli poskytnout "první pomoc" z obavy, že by do někoho cizího měli dýchat. Proto část odborné veřejnosti pustila do světa info "Dýchat se nemusí, ale alespoň masírujte hrudník". Což by do jisté míry mohlo zvednout % poskytnutí PP, kdyby z toho principem tiché pošty nevzniklo "Dnes už se nedýchá" nebo dokonce "nesmí".

Pokud není poskytnuta KPR, ale jen KR a do plic se nedostane čerstvý vzduch. Je udržitelnost mozkové tkáně minimální. Přetvořením původní informace na "Dnes už se nedýchá". Se však zvyšují případy, kdy laik, který by jinak byl ochotný ke komplexní KPR provádí jen masáž srdce a první čerstvý vzduch se do plic dostává až s příjezdem profesionálních záchranářů. 

Laici, Je to na Vás!

Pokud jste laik a máte osobní blok v dýchání do cizího člověka, masírujte alespoň hrudník a volejte 155. Pokud Vám však nic nebrání, vždy dýchejte. Jak na to, narepoval známý slovenský raper SEPAR. Jakmile je vzduch v plicích, stačí už jen okysličenou krev rozpumpovat do těla.

Pro školené zachránce se nic nemění!

KPR je KPR. Nikoliv KR.

K tomuto tématu se vyjádřil pan MUDr. Jiří Knor Ph. D., ředitel Zdravotnické záchranné služby SČK, v reakci na článek MF Dnes z 22. 11. 2019, zde: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2788622707836174&id=1006624739369322

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Postup KPR narepoval Separ

Z blogu

Jak na zapadlý jazyk

Proč jazyk zapadá a jak to hravě vyřešit? ....

Rychlý kontakt